Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Anal Bölge Ameliyatları

Anal Bölge Ameliyatları
Anal Bölge Ameliyatları

ANAL BÖLGE HASTALIKLARINDAN 

ANAL FİSTÜL:

Makat kenarında bir ucu ciltte diğer ucu barsağın son kısmında olan boru şeklinde bir kanaldır. Devamlı olarak barsak içeriği ile kirlendiğinden enfeksiyon ve ciltte akıntı oluşur.
NASIL OLUŞUR: Anüsteki salgı bezlerinin tıkanamsı sonrası abse gelişir. İnflamasyona bağlı doku hasarı hem barsağı hemde cildi zedeler ve sonrasında ciltten drene olur. O bölgede kalıcı bir kanal oluşturur.
ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ: Bu fistüllerin kendi kendine kapanma şansı yoktur. Fistülü komple çıkarmak ve ya yakmak gerekir. İlk müdahale çok önemlidir. Tam eksizyon sağlanamazsa nüks oranı yüksektir. Ayrıca büyük fistüllerde anal kaslarda zarar görebileceğinden deneyimli merkezlede tedavi önerilmektedir.

ANAL FİSSÜR:

Anüsün iç kısmında yaklaşık 0.5 - 1.5 cm uzunluğunda bir çatlaktır. Defekasyon sırasında şiddetli ağrı ve kanamayla belirti verir. Tuvalet sırasında şiddetli bir yanma olur. Sonrasında bu ağrı uzun süre devam eder.
ANAL FİSSÜR OLUŞMA SEBEBİ: Kabızlık ve sert dışkılama ile oluşur. Büyük bir bölümü ilk 15 gün içinde kendiliğinden iyileşir. Bir kısım hastada kronikleşme görülür ve tadavi gerekir.
ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ:
Tıbbi tedavi:Anal sfinkter basıncını düşüren sıcak su banyosu. Dışkı yumaşıtıcılar, basınç düşürücü kremler kullanılabilir.
Cerrahi tedavi: İç sfinkter kaslarını keserek o bölgede basınç düşürülür.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Op. Dr. Serkan Tüğen

"Yeni bir karar, yeni bir hayat"

İletişim Bilgileri

Bostanlı Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi No:103 Kat:1 D:1 Karşıyaka/İzmir

Telefon: 0232 450 01 11
GSM: 0545 450 11 90
E-Posta: bilgi@opdrserkantugen.com