Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Bariatrik Cerrahinin Yararları

Bariatrik Cerrahinin Yararları
Bariatrik Cerrahinin Yararları

Neden Cerrahi Müdahale İhtiyacı oluşur.

Şiddetli obezite, obezitenin en ciddi aşamalarından biridir. Sıklıkla kendinizi kilolarınızla mücadele ederken ve aslında bir kilo alma döngüsünde mahsurmuş gibi hissedebilirsiniz. Buna ek olarak, büyük olasılıkla sayısız diyet yapmaya çalıştınız ve sonunda kilonuzun artmaya devam ettiğini gördünüz.

On yıldan daha uzun bir süre önce, NIH olarak bilinen Ulusal Sağlık Enstitüsü, şiddetli obeziteden etkilenen bireylerin, daha az kalori tüketmek, egzersizi artırmak,  kilo verme programları gibi geleneksel tedaviler tarafından elde edilen kilo kaybını korumaya dirençli olduğunu bildirdi. NIH, bariatrik (kilo verme) ameliyatı, ağır obezite ile mücadelede ve uzun vadede kilo kaybını sürdürmede tek etkili tedavi olarak kabul etti.

 

Bariatrik Cerrahi Bana Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kapsamlı bir tedavi planıyla birleştirildiğinde, bariatrik cerrahi, size uzun vadeli kilo kaybı sağlamak ve sağlık kalitenizi arttırmanıza yardımcı olmak için sıklıkla etkili bir araç olarak hareket edebilir. Bariatrik cerrahinin, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diğer birçok obezite ile ilgili durumun iyileştirilmesine veya çözümlenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir

Bariatrik cerrahi ile yapılan önemli kilo kaybı, sizin, aileniz ve en önemlisi sağlık durumunuz için birçok heyecan verici fırsatın önünü açabilir.

 

Bariatrik Cerrahi Nasıl Çalışır?

Gastrik bypass, tüp mide ameliyatı gibi bariatrik cerrahi, gastrointestinal sisteminizin(mide ve sindirim sistemi) anatomisini değiştirerek veya vücudunuzda enerji dengesini ve yağ metabolizmasını değiştiren farklı fizyolojik değişikliklere neden olarak çalışır. Siz ve cerrahınız hangi bariatrik cerrahi prosedürünün sizin için en iyisi olduğuna karar vermeden bağımsız olarak, bariatrik cerrahinin bir “araç” olduğunu hatırlamak önemlidir. Kilo kaybı başarısı beslenme, egzersiz, davranış değişikliği gibi diğer birçok önemli faktöre de bağlıdır.

Gastrointestinal anatominizi değiştirerek, belirli bariatrik işlemler bağırsak hormonlarının üretimini açlığı ve iştahı azaltan ve dolgunluk hissini artıran şekilde etkiler. Sonuç, yemek yeme arzusunda ve yeme sıklığında azalmadır. İlginç bir şekilde, hormonlarda cerrahi olarak indüklenen bu değişiklikler diyet kilo kaybı ile üretilenlerden tamamen farklıdır veya tersidir. Ameliyat ve diyetle kilo kaybı arasındaki hormonal değişikliklerin farklılıklarına daha yakından bakalım:

  

Bariatrik Cerrahi ve Hormonal Değişimler

Bariatrik cerrahiyi takiben meydana gelen hormonal değişiklikler, enerji harcamasını (yakılan kaloriler) koruyarak veya arttırarak kilo kaybını artırır. Aslında, bazı ameliyatlar vücut büyüklüğündeki değişikliklere göre enerji harcamasını bile arttırır. Bu nedenle, diyetsel kilo kaybından farklı olarak, cerrahi kilo kaybının kalıcı olma şansı yüksektir, çünkü uygun bir enerji dengesi yaratılmıştır.

 

Diyet ve Hormonal Değişiklikler

Diyetteki kilo kaybında, enerji harcaması, kilo kaybı ve vücut kompozisyonundaki değişiklikler tarafından tahmin edilenden düşük seviyelere düşürülür. Enerjideki bu dengesiz değişiklik çoğu zaman kilo almasına neden olabilir.

 Önemli kilo kaybı, vücudunuzdaki yağ metabolizmasındaki kusurları azaltmaya yardımcı olan birkaç değişiklikle de ilişkilidir. Kilo kaybınızın artmasıyla kendinizi daha fazla fiziksel aktivite ile meşgul bulacaksınız. Kendini kilo verme eğiliminde bulan bireyler genellikle yürüyüş, bisiklet, yüzme ve daha fazlası gibi fiziksel aktivitelere katılırlar. Ek olarak, kilo kaybıyla birlikte artan fiziksel aktivite, vücudunuzun yağ yakma kabiliyetini artırabilir, olumlu bir kişisel tutuma yol açabilir ve stres seviyelerini azaltabilir. Bariatrik cerrahinin bir sonucu olarak kitlesel kilo kaybı, insülin (şeker seviyelerini düzenlemek için kullanılır) ve kortizol (stres hormonu) gibi hormonları da azaltır ve yağın yağ içine alımını ve depolanmasını azaltan bir dizi başka faktörün üretimini arttırır. Fiziksel aktivite de obezite ile mücadelede çok önemli bir bileşendir.

Bariatrik cerrahi, obezitenin ilerlemesini tersine çevirmek için çeşitli koşulları ve biyolojik eylemleri (hormonal değişiklikler) iyileştirebilir. Araştırmalar, bariatrik hastaların yüzde 90'ından fazlasının, vücut ağırlığının yüzde 50 veya daha fazla kilo kaybını sağlayabildiğini ortaya koymaktadır.

Bariatrik cerrahi, kısır kilo alma döngüsünü kırmanıza yardımcı olmak ve uzun süreli kilo kaybı sağlamanıza ve genel sağlık ve yaşam kalitenizi arttırmanıza yardımcı olmak için yararlı bir araç olabilir.

  

Uzun Vadeli Zayıflama Başarısı:

Bariatrik ameliyatlar uzun süreli kilo verme başarısı ile sonuçlanır. Çalışmaların çoğu, ağır obeziteden etkilenen bireylerin yüzde 90'ından fazlasının bariatrik cerrahiyi takiben aşırı kilo kaybının yüzde 50'sini veya daha fazlasını sürdürmekte başarılı olduğunu göstermektedir. 

 

Artan Ömür:

Birçok büyük çalışmada, bariatrik cerrahi geçirmiş ciddi obeziteden etkilenen bireylerin cerrahi olmayan obeziteden etkilenen bireylerden daha düşük ölüm riskine sahip olduğunu tespit edilmiştir. Bu çalışmalardan biri, bariatrik cerrahi geçirmiş olan bireyler için 5 yıllık gözlem süresi boyunca ölüm oranlarında yüzde 89 daha fazla azalma olduğunu bulundu. Bariatrik ve bariatrik olmayan hastaların mortalite oranlarını karşılaştıran bir başka büyük çalışmada, diyabetle ilişkili ölümde yüzde 90'dan daha fazla ve kalp hastalığından ölümde yüzde 50'den daha fazla azalma buldu.

 Bariatrik cerrahi için ölüm oranı (1000'den 3), bir safra kesesinin çıkarılmasına benzer ve kalça protezinden önemli ölçüde daha düşüktür. Bariatrik cerrahi ile istisnai olarak düşük ölüm oranı, ağır obeziteden etkilenen hastaların çoğunun sağlık durumunun kötü olduğu ve ameliyat sırasında bir veya daha fazla hayatı tehdit edici hastalığa sahip olduğu göz önüne alındığında oldukça dikkat çekicidir. Bu nedenle mortalite açısından, cerrahinin faydaları riskleri çok aşmaktadır.

 

Eşlik Eden Hastalıkların İyileştirilmesi / Çözümü

Bariatrik cerrahi ile mortalite oranlarında istisnai olarak yüksek azalma obezitenin neden olduğu veya kötüleştiği hastalıklarda meydana gelen yüksek iyileşme nedeniyledir.

Bariatrik cerrahi, büyük kilo kaybına neden olur ve hastaların çoğunluğu için obezite ile ilişkili eşlik eden hastalıkları iyileştirir. Bu  hastalıklar arasında yüksek tansiyon, uyku apnesi, astım ve diğer obezite ile ilişkili solunum bozuklukları, artrit, lipit (kolesterol) anormallikleri, gastroözofageal reflü hastalığı, yağlı karaciğer hastalığı, venöz staz, idrar stres inkontinansı, psödümör serebri ..vs fazlası bulunur. 

Bariatrik ameliyatlar ayrıca Tip II şeker hastalığının iyileşmesine ve remisyonuna neden olur. Geçmişte, diyabet ilerleyici ve tedavi edilemez bir hastalık olarak kabul edildi. Tedaviler arasında aşırı kilolu veya obez olanlara insülin dahil antidiyabetik ilaçlar ayrıca kilo verilmesi ve yaşam tarzı değişiklikleri önerilmekteydi. Bu tedaviler şeker hastalığının kontrolüne yardımcı olur, ancak nadiren hastalığın kaybolmasına neden olur. Bununla birlikte, şimdi bariatrik cerrahi sonrası şeker hastalığının kaybolduğunu gösteren çok sayıda bilimsel kanıt vardır. 135.247 hastayı kapsayan 621 çalışmanın geniş bir incelemesi, bariatrik cerrahinin diyabetik popülasyonun yüzde 85'inden fazlasında diyabetin iyileşmesine ve hastalığın yüzde 78'inde kaybolmasına neden olduğunu buldu. Bariatrik  ameliyat geçiren hastaların birçoğu hastaneyi normal kan şekeri ve antidiyabetik ilaca ihtiyaç duymadan terk eder.

 

Cerrahide Yaşam Kalitesindeki Değişiklikler ve Psikolojik Durum

Sağlık ve uzun ömürdeki iyileşmelere ek olarak, cerrahi kilo kaybı, genel yaşam kalitesini iyileştirir. Bariatrik cerrahiden sonra yaşam kalitesi , hareketlilik, kişinin kendisine olan özgüveni, iş hayatı ve  sosyal etkileşimleri , cinsel işlevleri olumlu anlamda  düzelir. İş ve eş bulma zorluğuda önemli ölçüde azalır. Ayrıca, bariatrik cerrahi sonrası depresyon ve anksiyete önemli ölçüde azalır.

Sosyal Ağlarda Paylaş