Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Diyabet Cerrahisi (Transit Bipartisyon)

Diyabet Cerrahisi (Transit Bipartisyon)
Diyabet Cerrahisi (Transit Bipartisyon)

Ameliyata Uygun Bir Aday Mıyım?

Bu yöntem sadece Tip 2 diyabet hastalarına uygundur. 

Beden kitle indeksi (BKİ) 25 kg/m2 ve üzeri olan bireyler için uygundur.

Hastalarımızın insülin depolarının seviyesi ve aktivitesinin yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Kan tahlili sonuçlarına bakılarak ameliyata karar verilir.

Yüksek Dozda İnsülin Kullanıyorum Ameliyat Çözüm Olur Mu?

Ameliyat ile yeni bir sindirim yolu oluşturulur. Oluşturulan bu yolla GLP-1 adlı hormonun salgılanması hızlandırılır. Bu hormon hem pankreastan insülin salgılanmasını tetikler hem de dokularda insülin etkinliğini arttırır. Bunun sonucunda tip 2 diyabet %90-95 oranında bir başarı ile tamamen iyileşmektedir.

Yandaş Hastalıklar Geçecek Mi?

Genelde hastalarda diyabetin sebep olduğu tansiyon, hiperkolesterolemi, uyku apnesi, aşırı kilodan dolayı diz ve eklemlerde rahatsızlıklar gibi hastalıklar bulunmaktadır. Ameliyattan sonra bu hastalıklar %70-90 oranında iyileşmektedir.

Laparoskopik Cerrahinin Avantajlari:

Son yıllarda yaygınlaşan laparoskopik ameliyat (kapalı ameliyat) yöntemi kullanılarak robot kollarla karın bölgesinde 0.5-1 cm boyutunda delikler açılarak gerçekleştirilir. Kullanılan bu yöntemle ameliyat yaklaşık 2 saat sürmektedir. Bu yöntem, ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyon riskini azaltmaktadır. Ayrıca laparoskopik cerrahi ile ameliyattan sonraki dönemde iyileşme süreci daha hızlıdır.
Taburcu olduktan sonra sosyal yaşantınıza hemen dönebilirsiniz.

 

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş