Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Diyabet Cerrahisi (TRANSİT BİPARTİSYON)

Diyabet Cerrahisi (TRANSİT BİPARTİSYON)
Diyabet Cerrahisi (TRANSİT BİPARTİSYON)

        Halk içinde şeker hastalığı olarak nitelenen diyabet hastalığı yapılan araştırmalara göre maalesef sürekli artış göstermekte.Tip 1 ve Tip 2 diyabet oluşma sebebi açısından birbirinden farklılık gösteren hastalıklardır. Tip 1 diyabette insülin üretimi yoktur. Tip 2 diyabette ise vücut insülin üretir, ama bunu kullanamaz. Bu yüzden sadece tip 2 diyabet hastalarına bu operasyonu yapabiliyoruz.
       Uygun tip 2 diyabet hastalarını metabolik ameliyat yöntemleri kullanarak tedavilerini gerçekleştirmekteyiz. Tip 2 diyabetin klasik tedavi şekli olan eğitim, diyet, egzersiz ve ilaç kullanımında başarı olamayıp hastalık bazen ilerleyip organ ve işgücü kaybına sebep olmaktadır. İşte bu durumda Metabolik Cerrahi yöntemlerini tercih etmek en doğru şekil olacaktır.

     Tip 2 diyabette orta ve büyük ölçekli hasar hastalık tanısı konmadan 2 ila 5 yıl önce başladığı ve genellikle 10-20 yıllık bir süre zarfında kendi insülin rezervlerini tükettiği bilinmektedir ve genellikle bu dönemden sonra organ hasarları oluşmaya başlar. Hastaların da genelde tedavi için başvurduğu dönem budur.
Oysa vaktinde tanı ve cerrahi tedavi ile ; %95'ın üzerinde kontrol sağlamak mümkündür. Ameliyattan başarı sağlamak için hastanın tip 2 diyabet olması ilk şartımız. Ancak bu da yeterli olmamaktadır. İnsülin rezerv fonksiyonu ve aktivitesi olması gerekiyor. Bunların yanında vki 28 ve üstü olmalı ayrıca, yüksek tansiyon, kilo fazlalığı, kolesterol ve diğer kan yağlarının yüksek olması.
     Bu ameliyatlardan sonra beslenme ile ilgili birkaç önemli değişiklik olur.
     * Ameliyat olmuş bireyler çok acıkmazlar.

     * Yemek tercihleri ve yemeğe bakış açıları değişir.

      *Mütevazı porsiyonlarda yemek yerler ve bu yemekler hastaları daha uzun süre tok tutar. İsteseler bile çok yemek yiyemezler. Ama zaten çok yemek yemeği de istemezler.
       Bu ameliyat karın boşluğunda 4-5 delik yani büyük kesiler oluşturmadan laparoskopik (kapalı) olarak yapılmaktadır. Bu ameliyatta ince barsağın başlangıç ve son kısımlarının yerini değiştirerek insülin duyarlılık hormonlarını aktif hale getiriyoruz.
       Ameliyattan sonraki ilk 3-4 haftalı dönem bir alışma veya adaptasyon sürecidir. Bu dönemde vücut yepyeni bir metabolizmaya alışmaya çalışır. Kan şekeri ve tansiyon değerlerinde dalgalanmalar olur. Hastalar bu dönemde kendilerini halsiz ve iştahsız hissederler. Burada vurgulanması gereken önemli nokta nasıl şeker hastalığı bireysel bir seyir gösterirse ameliyattan sonraki iyileşme dönemi de bireye özgü bir seyir gösterir. Ameliyatın üzerinden yaklaşık 1-2 aylık bir zaman geçtikten sonra ise hasta artık yeni bir hayata başlamıştır. Enerji seviyesi, günlük aktiviteleri artar ve gece uykuları düzene girer. Sabahları dinlenmiş uyanır. Bu aşamadan sonraki hayat mucizevidir. Bizim bu dönemde önerilerimiz aç ve susuz kalmamaları, takviye ilaçları ve vitaminlerini almaları, günlük 15-20 dakika yürüyüş yapmalarıdır. Zaten günlük, haftalık ve aylık takip programları da uygulamaktayız.

   İzmir Bostanlıdaki Kliniğiminiz Healthy Life Clinic olarak ekip anlayışı ile hastalarımızın ilk araştırma sürecinden başarıya ulaşma sürecine kadar doktorumuz Op.Dr.Serkan Tüğen yönetimindeki ekibmiz yanlarında olacaktır.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş