Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Diyabet (Şeker) Ameliyatı

Diyabet (Şeker) Ameliyatı
Diyabet (Şeker) Ameliyatı

ŞEKER HASTALIĞI NEDİR?

Şeker hastalığı kan glukoz yani şeker seviyesinin yüksekliği ile seyreden bir hastalıktır. Kan glukozu vücudun en önemli enerji kaynağıdır ve yediğimiz yiyeceklerden elde edilir. Pankreastan üretilen bir hormon olan insülin, glukozun hücre içine girip enerji üretilmesine yardımcı olur. Bazen vücudumuz hiç insülin üretmez ya da yeteri kadar üretmez. Vücudumuz bazen de insülini iyi kullanamaz. Bu sebepten dolayı şeker kanda kalır ve hücre içlerine ulaşamaz.

Zamanla kanda çok fazla şeker birikmesi sağlık problemlerine yol açar.

DİYABET ÇEŞİTLERİ

  • Tip 1 Diyabet: Vücut hiçbir şekilde insülin üretmez. Vücudumuzun savunma sistemi insülin üreten pankreas hücrelerine saldırır ve onları yok eder.
  • Tip 1 Diyabet genelde çocuklarda ve gençlerde görülürken hemen her yaşta da ortaya çıkabilir. Tip 1 diyabet hastaları hayatta kalabilmek için her gün insülin kullanmak zorundalardır.
  • Tip 2 Diyabet: Genelde orta yaş ve ileri yaşlarda ortaya çıkar. Vücudumuz insülini yeteri kadar üretemez veya düzgün kullanamaz. Bu hastalara ilaç tedavisi başlanır. Belli bir süre sonra hastaların büyük bir kısmında insülin tedavisi eklenir.

ŞEKER HASTALIĞI SIKLIĞI?

1980 yılında 108 milyon diyabet hastası varken 2014 yılında bu rakam  422 milyona yükselmiştir.

18 yaşından büyük popülasyonda görülme oranı 1980’de 4,7 iken 2014’de %8,5 yükselmiştir.

Diyabet görülme sıklığı Türkiye gibi orta ve düşük gelirli ülkelerde daha fazla artmaktadır.

2016 yılında 1.6 milyon kişi tamamen şekere bağlı nedenlerden hayatını kaybetmiştir. Bu ölümlerin yarısı da maalesef 70 yaş altıdır.

DİYABETİN VÜCUDUMUZA ZARARLARI

  • Diyabet hastası erişkinlerde kalp krizi ve felç riski  2-3  kat daha fazladır.
  • Bacaklarda azalmış kan akımı ve sinir hasarı ayakta yaraların açılmasına ve enfeksiyonlara neden olurken bazen de ampütasyonlara varan sonuçlara yol açabilir.
  • Diyabetik retinopati körlüğün önemli bir sebebidir. Retinadaki ufak damarların şeker nedeniyle hasar görmesinden dolayı oluşur.
  • Diyabet böbrek yetmezliğinin en önemli nedenlerinden biridir.

TÜRKİYE’DE ŞEKER HASTALIĞI

 Avrupa Rusya ve Almanya’dan sonra en sık diyabet hastalığı görülen ülke Türkiye’dir. Diyabet hastalarındaki artış oranlarına bakıldığında Avrupa’da 1. Sıradayız. Son 10 yılda diyabete yakalan hasta sayısı %100 artmıştır.

Türkiye’de her 10 kişiden biri şeker hastası ve maalesef her iki kişiden biri hastalığının farkında değil.

DİYABETİN TEDAVİSİ

Diyabetin ilaçlarla kesin bir tedavisi yoktur. Ağız yolu ile alınan ilaçlar veya insülin tedavisiyle kan şekeri regüle edilmeye çalışılır.

DİYABET HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Çok su içme

-Sık idrara çıkma

-Ağız kuruluğu

-Açlık hissi

-Yaraların geç iyileşmesi

-Kuru cilt

-Ellerde ve ayaklarda hissizlik ve uyuşma

-Çok sık enfeksiyon gelişmesi

DİYABET CERRAHİSİ KİMLERE YAPILABİLİR?

Diyabet cerrahisi Tip 2 diyabet hastası olup yapılan testler sonucunda vücudunda yeteri kadar insülin rezervi bulunan hastalara uygulanabilir.

Ameliyata Uygun Bir Aday Mıyım?

Bu yöntem sadece Tip 2 diyabet hastalarına uygundur. 

Beden kitle indeksi (BKİ) 25 kg/m2 ve üzeri olan bireyler için uygundur.

Hastalarımızın insülin depolarının seviyesi ve aktivitesinin yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Kan tahlili sonuçlarına bakılarak ameliyata karar verilir.

Yüksek Dozda İnsülin Kullanıyorum Ameliyat Çözüm Olur Mu?

Ameliyat ile yeni bir sindirim yolu oluşturulur. Oluşturulan bu yolla GLP-1 adlı hormonun salgılanması hızlandırılır. Bu hormon hem pankreastan insülin salgılanmasını tetikler hem de dokularda insülin etkinliğini arttırır. Bunun sonucunda tip 2 diyabet %90-95 oranında bir başarı ile tamamen iyileşmektedir.

Yandaş Hastalıklar Geçecek Mi?

Genelde hastalarda diyabetin sebep olduğu tansiyon, hiperkolesterolemi, uyku apnesi, aşırı kilodan dolayı diz ve eklemlerde rahatsızlıklar gibi hastalıklar bulunmaktadır. Ameliyattan sonra bu hastalıklar %70-90 oranında iyileşmektedir.

Laparoskopik Cerrahinin Avantajlari:

Son yıllarda yaygınlaşan laparoskopik ameliyat (kapalı ameliyat) yöntemi kullanılarak robot kollarla karın bölgesinde 0.5-1 cm boyutunda delikler açılarak gerçekleştirilir. Kullanılan bu yöntemle ameliyat yaklaşık 2 saat sürmektedir. Bu yöntem, ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyon riskini azaltmaktadır. Ayrıca laparoskopik cerrahi ile ameliyattan sonraki dönemde iyileşme süreci daha hızlıdır.
Taburcu olduktan sonra sosyal yaşantınıza hemen dönebilirsiniz.

Diyabet Ameliyatı

Ameliyat tekniği kişiye göre belirlenmekle birlikte genel olarak, ince barsakların by-pass edilmesi, ağız yolu ile alınan yiyeceklerin ince barsakların ileri kısımlarıyla buluşturularak yeni bir hormonel denge kurulması esasına dayanır. Ameliyat laparoskopik(kapalı) olarak uygulanır. Yaklaşık 2-3 saat sürmektedir. Hastalar ameliyat sonrası direk servise geçerek 4 saat sonra mobilize edilirler. Hastanede kalış süresi toplam 3 gündür.

Ameliyat Sonrası Süreç

Ameliyat tekniğine göre öncelikle fazla kilolu hastalarımızın, hızlı bir şekilde kilo kaybı olur. Kan şekerleri ilk günden itibaren düşer. Hastanın ameliyat öncesi kan şekeri değerlerine göre bazen ameliyat sonrası tüm ilaç ve insülin dozları durdurulurken bazen de duruma göre ameliyat etki edene ve hasta ideal kilosuna gelene kadar ilaç ve insülin desteği verilebilir. Bu süreç uzman diyetisyen ve hekim tarafından sıkı takip altına alınır.

İletişime geçmek için tıklayın.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Op. Dr. Serkan Tüğen

"Yeni bir karar, yeni bir hayat"

İletişim Bilgileri

Bostanlı Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi No:103 Kat:1 D:1 Karşıyaka/İzmir

Telefon: 0232 450 01 11
GSM: 0545 450 11 90
E-Posta: bilgi@opdrserkantugen.com