Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Hemoroid Ameliyatı

Hemoroid Ameliyatı
Hemoroid Ameliyatı

   HEMOROİD NEDİR?

   Hemoroidler anorektal bölgenin anatomisinin bir parçasıdır.  Anal sfinkteri koruyan vaskuler yastıkçıklardır. Karın basıncı arttığı zaman anal kanalın kapanmasını sağlar. Ayrıca o bölgedeki hissi informasyonu katı sıvı ve gaz ayrımını yapar. Fazla damarlanması ve hassas lokasyonu nedeniyle patoloji oluşturma olasılığı yüksektir.

HEMOROİD SIKLIĞI: 50 Yaşına kadar her 2 kişiden birinde hemoroid problemi görülür. 

HEMOROID HASTALIĞI NEDEN OLUR:

-KRONIK KABIZLIK

-UZUN SÜRELİ IKINMA

-İSHAL

-AĞIR KALDIRMA

-HAMİLELİK

-GENETİĞE VE YAŞA BAĞLI OLARAK O BÖLGEDEKİ DOKUNUN ZAYIFLAMASI

-OBEZİTE

-BESLENME

HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDiR: 

-Dışkılama esnasında makatta kanama 

-Şişlik

-Ağrı

-Kaşıntı

-Dışkı ve gaz kaçırma

HEMOROiDiN EVRELERi:

1.EVRE: Sadece kanama ile kendini belli eder dışarıdan muayene ile görülmez kolonoskopide lümen içinde küçük yastıkçıklar olarak izlenir.

2.EVRE: Anal kanalın dışına prolebe olur ama kendiliğinden içeri girer.

3.EVRE: Anal kanalın dışına prolabe olur ama sıklıkla elle geri itmek gerekir.

4.EVRE: Devamlı prolabedir. İçeri itilemez. Akut tromboze hemoroidler ve rektal mukozal prolapsuslar.

                                                              HEMOROİD TEDAVİSİ:

TIBBI TEDAVİ:

Diyetteki sıvı ve lif miktarı arttırılır. Ilık oturma banyosu önerilir.

LASTİK BANT LİGASYONU:

İç hemoroid pakesi klemp yada aspiratörle çekilerek veya vakumlanarak hemoroid pakesinin köküne dolaşımı engelleyici bantlar yerleştirilir.

SKLEROTERAPİ:

Hemoroid pakesinin üzerine yapılan bir ilaçla pake küçültülür.

INFRARED KOAGULASYON: 

Lazer ışık kaynağının hemoroid dokusuna teması ile uygulanır. 

CERRAHİ TEDAVİ :

  İlerlemiş vakalarda kaçınılmaz olacaktır. Hemoroid ameliyatı için hastanın ameliyat gününden önceki akşam reçetelenen ilaçları içip bağırsaklarını boşaltması tavsiye edilir. Bu ameliyat sırasında doktora, ameliyat sonrasında ise hastaya kolaylık sağlar. Ameliyat öncesi en az 5-6 saat açlık gerekir.

  Hemoroid ameliyatı için genellikle tercih edilen anestezi türü belden iğne yapılarak belden aşağısının uyuşturulması (spinal anestezi) yöntemidir. En çok ağrı şikayeti hissedilebilecek dönem ameliyat ve ameliyattan sonraki ilk birkaç saattir. Spinal anestezi ile bu 3-4 saatlik dönem ağrsız, oldukça rahat bir şekilde atlatılır.

  Ameliyatta sarkan fazla yastıkcık (hemoroid) yapıları kesilir ve meydana gelen açıklıklar dikilerek makat halkasının bütünlüğü yeniden oluşturulur. Ameliyat sonrası gerekirse -birkaç saat sonra çekilmek üzere- kanala vazelinli tampon konularak ameliyat tamamlanır.

  Aynı işlem LİGASURE isimli bir cihazla da yapılabilir. Bu cihaz kesme, yakma ve birleştirme işlemlerini aynı anda yapabilir. Ligasure dikişsiz, kansız ve daha hızlı bir ameliyat imkanı sağlar. Ayrıca ameliyat sonrası ağrı, kanama gibi sorunlar açısından da daha konforludur.

  Ne kadar doku çıkartılacağı cerrahın gözeteceği bir ayar meselesidir. Sarkmış olan bağırsak iç tabakasından az bir miktar çıkartılırsa hastalığın tekrarlama ihtimali artar. Çok fazla doku çıkartılıp makat kanal örtüsü düm düz yapılmaya çalışılırsa da ilerde makat darlığı gelişme ihtimali artar. Cerrah, kesilip dikilen yerlerde yara iyileşirken büzüşme ve nasırlaşma olacağı hesaba katmalı, hasta da beklentilerini buna göre ayarlamalıdır.

Özetle; ameliyatta makat kanal örtüsünde (mukozada) nispeten salim yerler bırakılarak şişliklerin çoğu alınır. Aralarda hafif şiş görünümde olsa dahi dokunulmamış, esnekliği sağlamaya devam edecek kanal örtü köprüleri özellikle bırakılılır.

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş