Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Hemoroid Ameliyatı

Hemoroid Ameliyatı
Hemoroid Ameliyatı

       Hemoroid Hastalığı Ameliyat Yöntemleri Nelerdir? 

      Hemorodi yani halk arasında bilinen adıyla basur ameliyatı İzmir ilerlemişse cerrahi tedavi gündeme gelir. Peki bu tedaviler nelerdir? Hemoroid ameliyatını  uygulanan yöntemlerle birlikte açıklayalım. 

    Klasik ameliyat yöntemleri: Milligan Morgan, Ferguson ve Whitehead ameliyatları. Prensipte hemoroid memelerinin makas, bıçak, damar kapatma cihazları veya lazer ile kesilerek çıkarılmasını amaçlar. 

    Lateralinternalsfinkterotomi: Makat içi basıncı düşürme amacıyla makat iç kasının kesilmesidir. Ameliyat sonrası ilk bir aylık erken dönemde %30 ve geç dönemde ise %0-15 civarında gaz ve dışkı veya gaz kaçırma problemi görülebilir. Bu işlemin bağırsak cerrahisi alanında çalışan bir hekim tarafından yapılması halinde bu tür komplikasyonların yok denecek kadar az olduğu bilinmektedir. 

    Lazer yöntemi: Karbondioksit, argon, NdYag, diod lazerler kullanılır. Bütün lazerlerin ana amacı damarların tutkal ile yapıştırılarak kapanması gibi isimlendirilebilir. 

    Longo yöntemi: Hemoroid ameliyatlarında çokça kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde diğerlerinden farklı olarak makat dışında bir yara oluşmaz, ameliyat makat derisine oranla sinir ağı bakımından daha fakir bir bölge olan makatın içinde gerçekleştirilir. Ülkemizde ise 1999 yılından bu yana uygulanmaktadır. 

   Hemoroid Ameliyatında Longo Tekniğinin Faydaları:

   En büyük avantajlarından biri az ağrılı olmasıdır. Ayrıca hastanın daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Bu yöntemde makatın ağız kısmına girişim yapılmaz. Çünkü makatın son 3-4 cm'lik kısmı ağrıya oldukça duyarlıdır. Bu ameliyat tipi uygulanan hastaların %80'i ameliyat sonrası ağrı kesiciye çok daha az ihtiyaç duyarlar. Hasta bir sonraki gün bile rahatça dışkısını yapabilir. Tek kullanımlık bir alet yardımıyla hemoroid memelerini içe doğru çeker ve hepsi içeriye girmiş olur. 

   Başka bir yararı ise damarları kesmesi ve dikmesidir. Böylelikle damarlar sabitleneceği için bir sonraki ıkınma veya zorlanmada hemoroid memeleri makattan dışarıya çıkmayacaktır. Ayrıca bu yöntem günlük rutin hayatınıza daha kısa sürede dönmenizi sağlar. Ameliyat süresi 20-30 dakika arasında değiştiği için çoğu hasta 3-4 gün sonra aktif yaşamlarına tekrar dönebilir. Longo tekniği hemoroid ameliyatı izmirve Ege bölgesi civarında da uygulanabilecek bir yöntemdir. 

   Hemoroid Ameliyatı Sonrası Tekrar Nüks Eder Mi? 

   Hemoroid tedavi edilmesine rağmen ameliyatsız yöntemlerden %10-15, ameliyatlı yöntemlerde %1.5-15 oranında tekrarlayabilir. Nedenleri arasında ise uygulanan cerrahi yöntem, sürekli devam eden kabızlık ve beslenme alışkanlıklarındaki hatalar sayılabilir. Longo yöntemi sonrası hemoroidin bir yıl içinde %5.7 ve geç dönemde %8.5 oranında tekrar ettiği ve klasik hemoroid ameliyatı sonrasında bir yıl içinde %1 ve geç dönemde %1.5 oranında tekrar ettiği bildirilmiştir. Bu ihtimal hemoroid ameliyatı izmirsonrası için de geçerlidir. 

  Hemoroid Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler :

  Ameliyat sonrası sindirim sistemini zorlamamak oldukça önemlidir. Bu nedenle tuvalete çıkmayı kolaylaştırmak için bir süre sıvı gıdalarla beslenmek gerekir. Sade pirinç, kızarmış sade tost ekmeği gibi yiyecekler sindirimi kolaylaştıracağı için bunlardan tüketilebilir. Ameliyat bölgesi çok fazla şişip ağrı yaparsa soğuk uygulama yapılabilir. Ek olarak sıcak suya oturma şişliği azaltır ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Doktor önerisiyle dışkıyı yumuşatma amaçlı bazı sindirim ilaçları da kullanılabilir. 

    Yüksek lifli yiyecekler yiyin. Daha fazla meyve, sebze ve tam tahıl yiyin. Bunu yapmak dışkıyı yumuşatır ve kütlesini arttırır, ki bu da mevcut hemoroidlerin semptomlarını kötüleştiren zorlanmadan kaçınmanıza yardımcı olur. Gazla ilgili sorunları önlemek için diyetinize yavaş yavaş lif ekleyin.

   Anal alanı temiz tutun. Cildi nazikçe ılık su ile temizlemek için günlük (tercihen) veya duş alınız. Alkol bazlı veya parfümlü mendillerden kaçının. Bölgeyi kuru bir şekilde kurulayın ya da bir saç kurutma makinesi kullanın.

  Kuru tuvalet kağıdı kullanmayın. Bağırsak bölgesinden sonra anal bölgeyi temiz tutmak için, parfüm veya alkol içermeyen nemli havlu veya ıslak tuvalet kağıdı kullanın.

   Soğuk uygulayın. Şişmeyi rahatlatmak için anüsünüze buz paketleri veya soğuk kompresler uygulayın.

   Bir haftada rahatlamıyorsanız veya şiddetli ağrı veya kanamanız varsa, doktorunuza başvurun.

Sosyal Ağlarda Paylaş