Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Mide Balonu Uygulaması

Mide Balonu Uygulaması
Mide Balonu Uygulaması

Mide balonu obezite ile mücadelede etkili bir araçtır. Bu işlem kısıtlayacı prosüdür olarak kabul edilir. Mideye endoskopik bir işlem ile 10 dakikalık hafif anestezi eşliğinde yerleştirilen balon midede hacim kapladığı için tüketilen besin miktarında azalma olacaktır. Balon hava içerdiği için midenizde sebestçe hareket edecektir.Mide balonuyla eskiye oranla besin tüketimi azaldığından daha erken tokluk hissi alınmaya başlanacaktır.

Mide balonun etkili olabilmesi sonrasındaki beslenme sürecine ve bu beslenmenin hayat tarzı olarak benimsenmesine bağlıdır.

MİDE BALONU SONRASI BESLENME İLKELERİ
Sadece berrak sıvı dönemi ( İlk 3 gün )
3 - 10 gün normal sıvılar
Yumuşak Gıdalar Dönemi ( 10 - 20. Günler arasında )
Normal Beslenme (20. Gün ve sonrası )

Sadece Sıvı Dönemi ( İlk 10 Gün )
Balon uygulaması yapıldıkdan sonraki ilk üç gün sadece sıvı alınması önemlidir. Bu dönem midenizin balona alışması dönemidir. Mideniz balona uyum sağlayana kadar önemli olan size enerji verecek ve vücudunuzun susuz kalmasını engelleyecek şekilde sıvı alabilmenizdir
Bu dönemde katı gıdalardan oldukça sakınılmalıdır , katı gıdalar mide bulantısı, mide ağrıları ve kusma ataklarına neden olabilir.
Mide balonu takılmasının sonrasında doktorunuz sıvı alımına izin verdiğinde ilk olarak küçük yudumlar halinde su ile başlanır. Suyu; berrak ve düşük şekerli ( su ile seyreltilmiş ) sıvılar ( elma, vişne, üzümsuyu, bitki çayları vb) takip edebilir. Tolerasyonunuz arttıkca sıvıların yoğunlukları yavaş yavaş artırıp ; süt , ayran, tanesiz çorbalar vb. sıvılara geçebilirsiniz.
Bu aşamada protein açısından zengin sıvılar her zaman tercih sebebi olmalıdır ; süt, ayran, yağı alınmış et suları ve bunlarla hazırlanmış çorbalar tercih edilebilir.
Bu dönemde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yiyeceklerinizin süzülmüş yada içerisinde pürüz kalmayacak şekilde blenderize edilmiş olması ve doktorunuzun belirleyeceği belirli periyodik aralıklarla alınmasıdır . (örneğin 1 saatte 1 kere )
Vücudunuzun susuz kalmaması için günde en az 8 bardak sıvı alınması hedeflenir.
Tolerasyonu Yüksek Sıvılar ;
Yarım yağlı süt ( günde bir büyük su bardağı yada iki normal su bardağı yada 450 ml )
Çırpılmış yoğurt
Şeker ilavesiz sulandırılmış meyve suları
Çay ve meyve suları
Evde hazırlanmış, soğutularak üzerinde oluşan yağ tabakası alınmış et / tavuk / kemik suları
Sıcak suda hazırlanan hazır bardak çorbalar
Tanesiz çorbalar
Evde hazırlanmış şeker ilavesiz yada tatlandırıcı meyve kompostoları

Yumuşak Gıdalar Dönemi ( 5. - 15. Günler Arasında )
Sıvıların hepsini rahatlıkla tolere edebildiğimiz zaman, yumuşak gıdalara geçebilirsiniz. Bu dönemde artık amacımız yemek öğünlerini planlamak ve alışkanlık haline getirmek olmalıdır. Günlük yemek planınızı mümkünse 6 öğün olarak planlamak en güzelidir. Eğer 6 öğüne vaktiniz olmuyor ise en az günde 4 öğün alacak şekilde beslenme planı oluşturmalısınız.
Beslenme planınız az ve sık yemek yeme üzerine kurulmalıdır. Mide balonu mide içerisindeki ybancı bir cisimdir ve midenizde bir hacim kaplamaktadır. Mide balonu takılmadan önceki hacimde yemek yemeye devam etmeniz midenizin hacmini genişletmekten ve mide balonu uygulamasını başarısız yapmakdan başka hiçbir işe yaramayacaktır.
Bu dönemde çok sert, yapışkan ve çiğneme gereken gıdalardan, çok sert çay ve kahvelerden uzak durun ; bu tarz yiyecekler karın ağrılarına, ani kramplara ve kusma krizlerine neden olabilir.
Bu dönemde de 450 ml kadar yarım yağlı süt içmeye devam edilmesi tavsiye edilir.
Örnek Menü
Sabah Kahvaltısı
1 küçük kase sütlü irmik lapası
İçindekiler:
1/4 su bardağı süt
1/4 su bardağı su
1 tatlı kaşığı irmik
1/2 çay kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı pekmez veya meyve püresi ( tatlandırmak için)
Hazırlanışı:
Süt, su ve irmiği karıştırarak pişirin.
Kaynayınca tereyağını ekleyin.
Tabağa aldığınız lapanız ılıyınca pekmezini ( veya meyvesini) ilave edin.
Kuşluk
4 kaşık evde hazırlanmış meyveli yoğurt
Öğlen
6 yemek kaşığı kadar az yağlı kıymalı iyi pişmiş sebze yemeği ( Patates yada kabak yemeği )
İkindi
1 adet kabuğu soyulmuş yumuşak yada blenderize edilmiş meyve
Akşam
1 kase blenderize edilmiş et suyu ile pişirilmiş çorba
Yatsı
1 su bardağı yarım yağlı süt

Normal Beslenme ( 10. Gün ve Sonrası )
Sıvıları, püreleri veyumuşak gıdaları rahat olarak tolere edebildiğinizde normal beslenmeye başlayabilirsiniz. Bazı besinler balona yapışabilir ve bu krampa neden olabilir bu durumda genellikle su içmek önerilir. Eğer kesintisiz bulantı ve kusma başlarsa sıvı diyeti dönemine geri dönülmelidir. Bu dönemde beslenmeniz bir diyetisyen yardımı ile kalori sınırlandırılması getirmeniz tavsiye edilir.
Serbest Gıdalar ; Su, Her türlü bitki çayı, ayran
Kesinlikle Yasak Gıdalar; Asitli ve tuzlu gıdalar, yağlı gıdalar, alkol, limon ve türevleri.

ÖNEMLİ NOKTALAR :
1. Tüketeceğiniz yiyecek ve içecekleri seçerken protein içeriğinin yüksek olmasına, karbonhidrat ve yağ içeriğinin düşük olmasına, şeker ilavesiz ve şekersiz olmasına özen gösteriniz.
2. Yemek sırasında sıvı tüketmeyiniz. Katı ve sıvı gıdalara tüketirken 30 dakika bekleyiniz. Katı ve sıvıyı birlikte tükettiğinizde mide bulantısı, şişkinlik ve yetersiz protein alımına neden olmaktadır.
3. 3 ana öüğün ve 3 ara öğün tüketiniz. Öğün atlamayınız.
4. Her öğününüzde ilk protein tüketiniz. Meyve tüketiminiz son tercihiniz olmalı.
5. Yemeklerinizi tüketirken çok çiğneyiniz. 20 - 30 defa çiğnemek önemlidir.
6. Yemeklerinizi hızlı tüketmek rahatsız hissetmenize neden olabilir. Yemeklerinizi 20 - 30 dakikadan önce bitirmeyiniz.
7. Günlük kafein alımınızı sınırlandırınızç Kafein diüretiktir ve dehidretasyona sebep olabilir. Kahve tüketiminizi günlük 2 fincan ile sınırlandırınız. Daha fazla kahve tüketimi ülsere neden olabilir. Kafeinsiz kahve tercih edebilirisiniz.
8. Karbonatlı içeceklerden uzak durunuz. ( Soda , Kola , Gazoz gibi gazlı içecekler)
9. Pipet kullanmayınız. Pipet tek seferde çok hızlı ve fazla sıvı almanıza neden olabilir. Midenizi rahatsız edebilir.
10. Alkol'den kaçınınınız. Alkol tüketimi kalori alımının artması ve fazla tüketilmesi durumunda ülsere neden olabilir.
11. Vitamin ve Minerallerinizi doktor kontrolünde düzenli kullanınız.
MİDE BALONU ÖNCESİ VE SONRASI EGZERSİZ :

Amerikan Kalp Derneği, kalp hastalıkları ve inme riskini azaltmak için her gün düzenli olarak 30 - 45 dakika yürüyüşü önermektedir.

Neden Egzersiz Yapmalısınız?
Egzersiz iyi hissetmenin ve güzel görünmenin en kolay yoludur. Vücudun içinde kalp sağlığına iyi gelirken dışında ise vücudun şekillenmesinde önemli rol oynar.

Düzenli Egzersiz Yararları:

Kalp daha az eforla kan ve oksijen pompalar.
Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.
Vücut kan yağları daha iyi seviyelere gelir. İyi kolesterol ( HDL ) artar, kötü kolesterol ( LDL)
ve trigliserit düşer.
Kan şekeri, pıhtılaşma, adrenalin düzeyi daha normal seviyelere gelir.
Daha iyi uyku sağlar.
Güçlü kas ve kemikler oluşmasını sağlar.
Aynı işi yaparken daha fazla enerjik olmayı sağlar.
İştahın azalmasına yardımcı olur.
Kişinin özgüvenini geliştirir.
Günlük Aktiveteler'de Egzersiz :
Egzersiz yaparken terlemeye ve hızlı nefes almaya başlıyorsanız vücudunuz için olumlu değişiklikler yapmaya başlamışsınız demektir. Egzersiz vücudunuzun tüm organlarından hücrelerine kan dolaşımını ve oksijen almasını sağlar. Vücudunuz daha verimli ve daha sağlıklı hale gelir.
Egzersiz Hedefleriniz Neler Olmalı ?
Gözlerinizi kapatın ve bir yıl boyunca ne yapmak istediğinizi düşünün. Hangi egzersizi yapmalısınız ve size uygun egzersiz hangisi? Kilo kaybı sonrası hareket ederken daha rahat daha özgürce hareket edebileceğinizi düşünün bu kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlıyacaktır.
Mide Balonu Öncesi Ve Sonrası Egzersiz Aşamaları
Mide Balonu Öncesi Egzersiz :
Mide balonu uygulamadan önce bu yazıyı okuyorsanız şimdi egzersize başlama zamanıdır. Egzersize erken başlamanız işleme daha hazır hissetmenizi sağlar, komplikasyon riskini azaltır. Haftanın 3 -4 günü kısa süreli de olsa yürüyüş, yüzme, bisiklet yapabilecek egzersizler olabilir.
Mide Balonu Sonrası Erken Dönem Egzersiz:
İlk günü tamamen yatarak geçirmek zorunda değilsiniz. Evinizin içinde koridorda yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Kan dolaşımını sağlamak pıhtı oluşumunu önlemek için bacaklarınıza 15 - 30 dakika esneme hareketleri yapabilirsiniz.
Mide Balonu Sonrası Uzun Dönem Egzersiz
İlk haftalarda yürüyüşle başladıkdan sonra sabit bisiklet veya koşu bandında tempolu yürüyüşlere geçebilirsiniz. Egzersiz yaparken acı hissediyorsanız bırakınız. Doktorunuzun balon uygulaması sonrası önermediği egzersizleri yapmayınız.
Ne Kadar Egzersiz Yeterli ?
Bu sizin hedeflerinize bağlıdır. Amerikan Kalp Derneği haftanın 5 - 6 günü orta şiddette 30 - 45 dakika egzersizi önermektedir. Kilo verdikçe daha rahat hareket edeceğini için egzersiz süreniz başlangıçta az olsa da zamanla arttırabileceksiniz.
Egzersiz Hedefleri;
Sağlıklı Yaşam Haftanın 3 - 4 günü 30 - 45 dakika aerobik egzersiz
Fitness Haftanın 6 günü 45 - 60 dakika
Kilo Koruma Haftanın 6 günü 60 - 90 dakika aerobik egzersiz
Dengeli Egzersiz Programı Nasıl Olmalıdır?
Dengeli egzersiz programı; esneklik, güçlendirme, aerobik kondisyondan oluşmalıdır.
Mide Balonu uygulama sonrasında etkili kilo kaybedebilmek için beslenme alışkanlıklarında davranış değişikliği ve yeni beslenme düzeni için mutlaka Uzman kontrolünde olmalısınız!

Sosyal Ağlarda Paylaş