Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Mide Botoksu İzmir

Mide Botoksu İzmir
Mide Botoksu İzmir

Botoks Nedir? 

Botulinum toxini 100 yıldan uzun bir süredir varlığı bilinen ve 50 yılı aşkın bir süredir varlığı bilinen ve 50 yılı aşkın bir süredir de tıbbi amaçlar için kullanılan bir maddedir. İlk kullanımları tembel göz sendromu (strabismus), göz kapaklarını hareket ettirememe (blepharospasm) ve boyun tutulmalarında (servikal distoni) idi.

2002 yılında ilk olarak alındaki ve kaş arasındaki kırışıklıkları gidermek için kullanılmaya başlanılmıştır. Bu zamana kadar milyonlarca insanda başarılı bir şekilde uygulanmıştır. 

2004 yılında aşırı terlemede (hyperhidrosis) 2010 yılında migren baş ağrılarının azaltılmasında kullanımı başlanmıştır.

Botoks ile ilgili yanlış bilinen bir noktada botoksun yüz kaslarını tamamen felç ettiğidir. Eğer çok fazla uygulanırsa bu da olabilir ama doktorlar botoksu kasların hareketlerini kısıtlayan ama tamamen felç etmeyen dozlarda kullanmaya dikkat ederler. Farkında olmadan yaptığımız mimiklerle artık kalıcı hale gelen kırışıklık ve katlantılar düzeltilirken yanlış ve fazla uygulamalar ile kişinin kendini ifade etmesi engellenmelidir. Doğru yapılan yüz botoksunda hasta daha dinlenmiş, genç ve mutlu görünmeli ama deneyimli cerrahlar dışında kimse hastaya botoks uygulandığını bilmemelidir.

 

Botoks mu Dysport mu?

İki üründe de tip A botilinum toxini mevcuttur fakat içlerindeki toxin olmayan protein yapıları farklıdır. Yapılan birçok karşılaştırmalara bakıldığında Dysport’un  Botoksa göre daha kısa sürede etkisinin başladığı, daha az ağrı oluşturduğu ve daha uzun etkili olduğu tespit edilmiştir. Ama dysport flakonları botoksa göre daha pahalıdır. 

 

Botoks / Dysport Enjeksiyon Nasıl Hazırlanır?

Botoks/Dysport üretici tarafından cam şişlerde kristalin toz şeklinde verilir. Uygulayıcı bunu sıvı ile karıştırır. Az sıvı verilirse konsantre olur. Çok verilirse …….. olur. Bu nedenle size yapılan enjeksiyon miktarı değil yapılan enjeksiyonun nasıl hazırlandığını sorgulamanız gerekir. Uygulamanın çok miktarda sıvı enjekte etmesi yeterli oranda botoks/dsyport uygulanmış anlamına gelmez.

 

Mide Botoksu Nedir?

Ayakta hastalara uygulanan, endoskopik yöntemle midenin bazı bölümlerine botoks / dysport enjeksiyonu uygulanmasıdır. Botoks enjeksiyonu mide de uzamış bir doygunluk hissi oluşturur. 

Bu etki 6 ay devam eder işlem yaklaşık 15 – 20 dk sürer.

Hastalar işlem sonrası hemen normal hayatlarına dönebilirler.

Normal bir insanda sabah yaptığı kahvaltı sonrası midenin boşalması 3 – 4 saat sürerken mide botoksu olan bir kişide bu süre 9 – 10 saat olmaktadır. Birde hastaya kendisini tok hissetmesini sağlar ve gün içinde alınan yemek miktarını azaltır.

 

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

VKI: 27-40 olan kısa sürede yaklaşık 10-20 kg vermek isteyen hastalar en ideal gruptur.

 

Mide Botoksun Etkileri Ne Zaman Başlar?

Tokluk hissi ve acıkmama hemen hissedilir. Kilo kaybı ilk 4 hafta içinde başlar.

 

Mide Botoksuyla Ne Kadar Kilo Veririm?

Ortalama kilo verimi yaklaşık 10-20 kg’dır. Ama diyete uyulur ve egzersiz yapılırsa 25-30 kg a kadar çıkabilir.

 

Mide Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

Bu işlemin hiçbir yan etkisi yoktur. Mide balonunda görülen karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri botoks sonrası görülmediği için, ayrıca mide balonu çıkarılması için ikinci bir işlem gerekmesi ayrıca mide balonun botoksa göre çok daha maliyetli olması mide botoksu uygulamasının hızla yaygınlaşmasını sağlamıştır. 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Op. Dr. Serkan Tüğen

"Yeni bir karar, yeni bir hayat"

İletişim Bilgileri

Bostanlı Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi No:103 Kat:1 D:1 Karşıyaka/İzmir

Telefon: 0232 450 01 11
GSM: 0545 450 11 90
E-Posta: bilgi@opdrserkantugen.com