Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Mini Gastric Bypass

Mini Gastric Bypass
Mini Gastric Bypass

     Obezite cerrahisi yöntemlerden biri de Mini Gastrik Bypass'tır. Bu yöntem obezitenin tedavisi amaçlanan operasyonlar arasında en basit olan, kısa süre içerisinde gerçekleştirilen, hastanın hastaneden taburcu olma süresini kısaltan ve ekonomik maliyeti düşük olan gastrik bypass çeşididir. Operasyondan sonra yeterli bir şekilde kilo kaybı yaşanır. Ayrıca metabolik hastalıklardan olan tip 2 diyabet (şeker hastalığı) , kolesterol yüksekliği ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar yaşayan kişiler için de uygulanabilen bir gastrik bypass ameliyatı çeşididir.


    Mini Gastrik Bypass nasıl gerçekleşir?


    Mini Gastrik Bypass cerrahisinde amaç, öncelikle mide hacminin küçültülmesi ve ince bağırsaklardaki gıda emiliminin bir kısmının azaltılarak şişmanlık durumunun azaltılmasıdır. Ameliyat türü kapalı ameliyattır. Karın üzerinde büyük kesiler yapılmadan, 1 cm'den küçük yaklaşık 5 adet kesi yapılır. Delikler içerisinden özel aletlerle karın içine girilir. Midenin giriş kısmında, artık mide görevini görecek olan küçük bir tüp oluşturulur. Dışarı çıkarılan ve kesilen hiçbir organ yoktur. Midenin büyük kısmı karın içerisinde kalmaya devam eder. Operasyonla oluşturulan küçük parçanın ince bağırsakla bağlantısı da tamamlanır. Bu işlem operasyonun ikinci bölümü olarak adlandırılır. Mide ve bağırsak, birbirine stapler adı verilen bağlantılarla ya da yine o kısma yapılan dikişlerle birbirine yapıştırılır. Bu bağlantıya anastomoz adı verilir. Dikişlerle yapılan bağlantı hasta için, stapler ile yapılana göre daha avantajlıdır. Her doku hekimler tarafından tek tek elden geçirilir. Herhangi bir sızıntı olma ihtimali en aza inmiş olur. Böylelikle ameliyattan sonra hasta hemen sıvı alımı yapabilir.

   Mini Gastrik Bypass ile nasıl kilo verimi nasıl sağlanır?


Mide Hacminin Küçültülmesi: Mini Gastrik Bypass ile mide küçültülür. Bu sayede yenilen yemek miktarı da doğal olarak azalmış olur. Bu teknik sleeve gastrektomi tekniğiyle benzer etkiler göstermektedir. Fakat sleeve gastrektomi yönteminde daha büyük bir mide tüpü oluşturulurken, mini gastrik bypass ameliyatında mide hacmi oldukça küçültülür.
Emilimin Kısıtlanması: Mini Gastrik Bypass operasyonunda ince bağırsağın başlangıcındaki 2 metrelik kısım gıda geçişinden ayrı tutulur. Ayrılan kısmın görevi sindirime ve emilime neden olan sıvıları taşımak olarak devam eder. Yenilen gıdalar yeni oluşturulan mideden geçince ince bağırsağın orta kısmına nakledilir. Böylece emilim bağırsağın baş kısmından değil, ilk 2 metrelik bölümden sonra başlar. Bunun sonucunda vücuttaki fazla kaloriler, bağırsakta emilmeden vücuttan atılır. Emilimin kısıtlanmış olması hastanın kaybettiği kilo miktarının fazla olmasına yardımcı olur.
Hormonal Düzenleme: Mini Gastrik Bypass işlemi sonrasında midenin fazla kısmı pasif bir şekilde karın içerisinde kalır, fakat tüketilen yiyecekler bu mideye geçmez. Bu kısım yiyecekler tarafından uyarılmadığı için zaman içerisinde etkinliğini yitirir hale gelir. Büyük midede salgılan açlık hormonu giderek azalır. Açlık hormonunun azalması sayesinde hasta, daha çabuk tokluk hissine ulaştığından fazla gıda tüketemez. Bununla birlikte vücuttaki tokluk hissi çabuk kaybolmaz.

Sosyal Ağlarda Paylaş