Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Obezite Cerrahisi Sonrası Hayat Boyu ilaç kullanımı Gerekli mi?

Obezite Cerrahisi Sonrası Hayat Boyu ilaç kullanımı Gerekli mi?
Obezite Cerrahisi Sonrası Hayat Boyu ilaç kullanımı Gerekli mi?

    Obezitenin ameliyat ile tedavi edilmesinden sonra, bu tedavi yöntemiyle yeni tanışmış pek çok hastamız hayat boyu ilaçlara bağımlı yaşayacağını , hayat kalitesinin düşeceğini sanmaktadır. Oysa Tüp Mide ameliyatı ile sürekli vitamin, mineral ya da protein desteği almak gerekmemektedir.

   Tüm ameliyat türlerinden sonra ilk ay alınacak ilaçlar aynıdır.Daha sonraki dönemlerde ise kullanmanız gereken vitamin , protein , mineral destekleri tahlil tetkik sonucu ihtiyaçlarınıza göre belirlenir.Tüp Mide ameliyatı emilimin değiştirilmediği bir ameliyat olduğu için ameliyat sonrası vitamin desteği genellikle, metabolizmanın yeni yeme sistemine alışma süresi olan ilk bir yıl ile sınırlıdır.
Kan Sulandırıcı İğne: 5-10 tane kan sulandırıcı iğneniz var.( bu hastanın kilosuna ,yaşına ve hastalıklarına göre değişebilir) Hastanede yattığınız sürece hergün aynı saatte kolunuzdan aşı bölgesine yapılır. Geri kalan iğnelerinizi taburcu olduğunuzda tıpkı insülin iğneleri gibi kendiniz yapabilirsiniz.

   Antibyotik :Reçetenize verilen suda eriyen şeklide yada şurup olarak önerilen ilacınızı sadece bitene kadar kullanmanız yeterlidir.

  Ağrı Kesici: Ağrı kesicinin dil altında eriyen türü tercih edilir. Pek çok hastamız genellikle taburcu olduktan sonra ağrı kesici kullanma ihtiyacı hissetmez ancak gerekirse günde 3 defa alabilirsiniz.
   

   Mide Koruyucu: Mide koruyucunuzu 6 ay boyunca her sabah kahvaltıdan önce almalısınız. 6. Aydan sonra aşama aşama azaltarak doktorunuz kontrolünde bırakabilirsiniz. Bıraktığınızda midenizde ağrı , yanma vb şikayetleriniz olursa doktorunuzun bilgisi dahilinde tekrar başlamalısınız. 

  Ek Besin: Verilen ek besinler uzman diyetisyenimiz bilgisi dahilinde ayarlanmış adetler ve miktarlarda içilirse ileriye yönelik kas kaybı vitamin eksikliği yaşanmamaktadır.

Herhangi bir şikayetiniz olduğunda kendiniz çözümlemeye ya da basite indirgeyip geçmesini beklemeye çalışmayınız. Bırakın sorununuzun ciddiyetine hekiminiz karar versin.

Sosyal Ağlarda Paylaş