Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Obezite Tedavisinde Yöntem Seçimi

Obezite Tedavisinde Yöntem Seçimi
Obezite Tedavisinde Yöntem Seçimi

    OBEZİTE ve TEDAVİSİ 

        Obezite çağımızın önemli hastalıklarından biri haline gelmekle birlikte sağlığı tehdit etmekte ve olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle de yapılan araştırmalar sonucunda İzmir ve çevresinde obezite hastalığının tehlikeli oranlarda artışı görülmüştür. Bu nedenle de İzmir obezite merkezlerine başvurular da son zamanlarda oldukça artış göstermektedir.  Obezite tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Peki obezite nasıl bir hastalıktır ve daha çok kimlerde görülür? Tedavisi nasıl mümkündür? Bu hastalıktan kurtulmak için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Obezite yiyeceklerden alınan kalori miktarının çok fazla olması sonucunda vücutta aşırı derecede yağ birikmesi sonucunda ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde yüksek tansiyon, uyku apnesi, kalp yetmezliği, psikolojik rahatsızlıklar gibi bir çok hastalığa sebep olmasından dolayı tehlikeli boyutlara gelebilir hatta damar rahatsızlıklarına yol açması soncunda ölümcül bile olabilmektedir. Bu nedenle de bir uzmandan yardım alınması ve tedavisinin gecikmeden uygulanması son derece de önemlidir.

      OBEZİTE KİMLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜR?

         Obezite insan hayatını oldukça olumsuz yönde etkileyen, kısıtlayan ve sosyal yaşamdan geri kalınmasına neden olan bir rahatsızlıktır. İzmir obezite merkezlerinin yaptığı araştırmada ülkemizde nüfusun yaklaşık olarak % 30'luk bir kısmı bu sıkıntıya sahip olmakta ve % 3-4 'lük bir kısım da hayati tehlike taşıyan boyutlarda bulunmaktadır. Bu hastalık maalesef çocukluktan itibaren başlayan bir problem olabilmekte ve bu nedenle de ailelerin çocuklarını bu konuda eğitmeleri ve fast-food tarzı yiyeceklerden uzak durmasını öğretmeleri çok önemlidir. Ayrıca yetişkin kişilerinde bu konuyu dikkate almaları ve doğru şekilde beslenmeleri gereklidir. İzmir obezite merkezi bu konuda halkı uyarmakta ve bilinçli olarak beslenmenin, egzersiz yapmanın önemini vurgulamaktadır. Obezite daha çok yemek yemeyi seven, fast food tarzı kalorili yiyeceklerle beslenen, yanlış ve zamansız beslenme alışkanlıkları olan, egzersizden uzak ve hareketten yoksun kişilerde görülmekte ve önlemi alınmadıkça da ilerlemektedir. Ayrıca hormonal rahatsızlıklar, genetik yatkınlık gibi sebeplerde obeziteye yol açmakta olup tedavisi için sabırlı olmak ve alışkanlıkların değiştirilmesi çok önemlidir. Dünya Sağlık Örgütünün dikkate aldığı vücut kitle indeksine (VKİ) göre obezite durumu belirlenebilmektedir. Buna göre de VKİ değeri 30 -39,9 kg/m2 arasında obez, 40-50 kg/m2 arası için morbid obez, 50-30 kg/m2 arası için süper obez ve 60 kg/m2 ve üzeri olalar için ise süper süper obez olarak sınıflandırılmaktadır. 

      OBEZİTENİN NEDEN OLABİLECEĞİ HASTALIKLAR

         Sağlıklı beslenmek ve dengeli yemek, vücuda yeteri miktarda su almak insan sağlığı için oldukça önemli olmakta ve aynı zamanda yaşam kalitesini de etkilemektedir.  Sağlıksız beslenme nedeni ile ortaya çıkan aşırı kilolanma ciddi hastalıklara neden olmakta ve bunların başında; hipertansiyon, solunum ve uyku bozuklukları, doğumda karşılaşılan zorluklar, hormonal bozukluklardan kaynaklı aşırı kıllanma görülmesi, depresif haller ve çevreyle yaşanan uyumsuzluk, içine kapanma ve toplumdan uzaklaşma, kolestrolde artış, kalp yetmezliği, varisler, kadınlarda menstural düzensizlik gelmektedir. Bunların yanında maalesef kanser ve beyin kanaması gibi rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Özellikle de İzmir ve çevresinde bu hastalığın daha sık görülmesi, Ege Bölgesini bu konuda alarma geçirmiş ve İzmir obezite merkezleri bu konuda çok ciddi anlamda çalışmalar yapmaya başlamıştır.

      OBEZİTE TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

         Obezite tedavisi konusunda kararlı olmak öncelikle çok önemlidir. Tedaviyi sonuna kadar uygulamak ve başarıya ulaşabilmek için çok sebat etmek gereklidir. Obezite rahatsızlığı için uzman kontrolünde bir tedavi yöntemi uygulamak önemlidir. Öncelikle obezitenin neden ileri geldiği, kişide metabolik ya da hormonel bir rahatsızlık olup olmadığı detaylı olarak araştırılmaktadır. Daha sonra hastaya göre diyet uygulanması, ilaçla tedavi ya da uygun tedavi yöntemlerinden biri seçilmektedir. Uygulanan diyetler ve ilaç tedavileri sonucunda kalıcı olarak kilo verebilen hasta sayısı ne yazık ki çok azdır. Bu nedenle de bu hastalara gastrik balon yani mide balonu uygulaması yapılabilmekte olup bazısında da cerrahi müdahaleler yapılabilmektedir. İzmirdeki kliniğimizde biz tüm bu detayları gözönüne alarak değerlendirmeyi profesyonalce yapmaktayız.. 

    OBEZİTE'DE MİDE BALONU, MİDE BOTOKSU VE CERRAHİ UYGULAMALAR

      Mide balonu yöntemi obezite hastalığının tedavisinde kullanılmakta ve endoskopi yöntemi ile mide içine boş bir balon yerleştirilmesi ve şişirilmesi ile yapılmaktadır. Bunun nedeni ise obezite hastalarının daha çabuk doyması ve daha az yemek tüketerek tokluk hissetmeleridir. 6 ay ile 1 yıl arasında midede bekletilen balon daha sonra çıkarıldığında hastalarda fazla kiloların bir miktar verildiği görülebilmektedir. Mide balonu ameliyat ve anestezi riski olan hastalar için oldukça tercih edilebilir bir yöntemdir. Eğer etkili sonuç verirse cerrahi müdahaleye gerek kalmamaktadır. Fakat gastrit ya da ülser, mide fıtığı rahatsızlıkları olanları ve gebelik ve emzirme dönemindeki kadınları bu uygulamaya uygun olmadığı için uyarmaktayız.. Mide Botoksu da yine ameliyatsız endoskopik olarak gerçekleşen ağrısız ve yan etkisiz bir uygulama olduğu için son dönemlerde oldukça revaçta bir işlemdir. Aynı gün günlük hayatına devam ederler hastalar.

      Cerrahi uygulamalar ise üçe ayrılmaktadır. Bunlar; kısıtlayıcı, gıda emilimini azaltan ve hem kısıtlayıcı hem de gıda emilimini azaltan ameliyatlar olmaktadır. Tüp Mide ameliyatı emilim bozukluğu olmadan gıda kısıtlayıcı bir operasyondur.Midenin %75/80 i alınarak tüp şekline getirilir . Dünya üzerinde obezite tedavisinde ençok  tercih edilen ameliyat türüdür..Diğer emilim bozucu operasyonlar hastanın sağlık duruma göre değerlendirilir ve uygulanır.

Sosyal Ağlarda Paylaş