Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Obeziteden Kurtulma Yolları

Obeziteden Kurtulma Yolları
Obeziteden Kurtulma Yolları

Obezite vücudun sağlığı bozacak şekilde yağlanması durumudur. Çağımızın hastalığı olarak kabul edilmekte ve sigaradan sonra önlenebilir ölüm nedenleri arasında 2. Sıradadır. Beslenme alışkanlıklarındaki düzensizlik, çeşitli hastalıklar ve hareketsiz yaşam, obeziteye neden olmaktadır. Obeziteden kurtulmak için alışkanlıkların değişmesi gerekmekte ve gerekli görülürse cerrahi bir yönteme başvurulmalıdır.

1.   BESLENME DÜZENINI DEĞIŞTIRMEK: Yapılan araştırmalar sonucu obeziteye neden olan beslenme hataları arasında; ihtiyaçtan fazla besin tüketmek, sağlıklı besinler yerine hazır ve enerji yoğunluğu yüksek besinleri tercih etmek, hızlı yemek ve az çiğnemek, Öğünlerin düzenli ve belirli porsiyonlarda yapmamak, yemek yerken televizyon izlemek cep telefonuyla ilgilenmek gibi aktivitelerle uğraşmak, Sıkıntı, stres ve öfke durumlarında aşırı besin tüketmek, gece uykudan uyanıp besin tüketmek, az su içmek ya da hiç su içmemek, su yerine yüksek enerjili/şeker eklenmiş içecekleri tercih etmek vardır. Bu nedenle öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz.

 

2.  EGZERSİZ: Düzenli egzersiz hareket esnekliği sağlar ve kas gücünü arttırır, osteoporoz riskini ve insülin direncini azaltır. Bel çevresini azaltır, zayıflamaya yardımcı olur. Diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalığı gibi önemli hastalıkların riskini azaltır. Obezite tedavisinde haftada 150 dakika orta yoğunluklu aerobik fiziksel aktivite yapılması önerilmektedir. Tek seferde en az 30 dakika sürecek şekilde orta yoğunluklu fiziksel aktivite haftada ortalama 5 defa yapılabilir. Bir egzersiz seansında ortalama 200 kcal harcanması hedeflenmelidir.

3.  OBEZİTENİN CERRAHİ TEDAVİSİ: Çalışmalar yaşam tarzı değişiklikleri ve diyet ile elde edilen kilo kaybının ortalama %10-15 oranında olduğunu göstermektedir. Bu oran pek çok obeziteyle ilgili hastalıklarda iyileşme sağlamaktadır. Daha yüksek oranda kilo kaybı hedeflenen veya kalıcı kilo kaybı sağlayamayan kişilerde bariyatrik cerrahi yöntemleri önerilmektedir. Bariyatrik cerrahi yöntemlerinin uygulanabilmesi için BKİ ≥ 40 kg/m2 olması yada BKİ ≥ 35 kg/m2 olması ve obezite ile ilgili tip 2 DM, hipertansiyon, dislipidemi, uyku-apne sendromu gibi bir hastalığın olması gerekmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş