Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra Kesesi Ameliyatı
Safra Kesesi Ameliyatı

SAFRA KESESİ NE İŞE YARAR:

Safra kesesi karaciğerin altında yerleşmiş , karaciğer tarafından üretilen safrayı depolayan küçük bir organımızdır.  Yemeklerden sonra safra kesesi sönmüş bir balon gibi düz ve boşdur. Yemeklerden önce açken ise safra ile doludur ve bir armut büyüklüğüne ulaşabilir.

Gerekli sinyaller geldiğinde safra kesesi kasılarak depoladığı safrayı bazı kanallardan geçerek ince barsağa gönderir. Safra yağların sindilmesine yardımcı olur.

SAFRA KESESİ HASTALIKLARI: 

SAFRA TAŞLARI: Bilinmeyen nedenlerden dolayı safra safra kesesi içinde kristalize olarak taş oluşturur. Safra taşları özellikle yemeklerden sonra ağrı bulantı ve iltahaplanmaya neden olabilir.

SAFRA KESESİ İLTAHABI: Genelde safra taşına bağlı olarak oluşur. Şiddetli ağrı ateş ve kusma yapabilir. Büyük olasılıkla cerrahi gerektir.

SAFRA KESESİ POLİPLERİ:Safra kesesinin iyi huylu tümörleridir. Yapılan çalışmalarda %20 e kadar oranlarda kanser riski belirtilmektedir. Özellikle büyük poliplerde veya yapılan takiplerde hızla büyüme gösteren poliplerde risk daha fazladır. Cerrahi önerilir.

SAFRA KESESİ KANSERİ: Ender görülen bir kanser türüdür. Belirtileri safra taşına benzer Geç tanı konulan bir kanser türü olduğu tanı konulduğunda ilerlemiş bir evrede olduğu için tehlikelidir. 

SAFRA TAŞINA BAĞLI PANKREAS İLTAHABI: Safra kesesinde oluşan taşlar kanala düşerek pankreas kanalını tıkar ve enfeksiyon oluşturur. Tedavi edilmesi gereken ciddi bir durumdur.

TANI YÖNTEMLERİ:

ULTRASON: Safra taşlarını ve safra duvarını belirlemek için harika bir yöntemdir. Kolay uygulanabilir ve hastaya zarar vermeyen bir yöntemdir.Karın üzerinden yapılabildiği gibi Endoskopik yöntemle mide içine bir probe gönderilerekte yapılabilir.  

MRCP: safra kesesi safra kanalları ve pankreas için yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edilir.

ERCP: Ağızdan mideye oradanda ince barsağa geçirilen ince bir tüp ile safra kanallarına opak madde verilerek görüntüleme yapılabilir. Aynı anda kanallardaki taşlarada müdahale edilebilir.

SAFRA KESESİ CERRAHİSİ:

Safra Kesesi Ameliyatı İzmir ilinde kliniğimizde başarı ve sıklıkla yaptığımız operasyonlardandır.

Operasyon norrmal şartlarda laporoskopik olarak yapılır. Göbek deliğinden çok küçük bir kesiyle ışıklı bir kamera yerleştirilerek safra kesesi görüntülenir. Max 4 adet 5mm kesi ve aletler yardımıyla safra kesesi çıkartılır. 

MERAK EDİLEN KONULAR:

SAFRA KESESİ TAŞI OLDUĞUNU NASIL ANLARIM: Özellikle yağlı bir yemekten sonra sırta ve sağ omuza vuran ağrı mevcutsa safra kesesi taşından şüphelenmek gerekir. Bu na terleme bulantı ve kusmada eşlik edebilir.

AMELİYATSIZ SAFRA KESESİ TAŞLARINDAN KURTALABİLİRMİYİM: Çok hafif şikayetleri olan hastalarda ursodeoksikolik asit denenebilir ama genelde sonuç alınamaz.

AMELİYATTAN SONRA KAÇ GÜN HASTANEDE KALIRIM: Ameliyat sonrası sadece 1 gün hastanede kalınır. Anestezi sonrası 4. Saatte ağızdan yemek başlanır ve hasta kaldırılır.

SAFRA KESEMİN OLMAMASI İLERDE BİR SORUN OLUŞTURUR MU: Ameliyat sonrası safrayı depolayan bir organımız olmayacağı için aşırı yağlı bir yemek sonrası karaciğerden salgılanan safra yeterli gelmeyebilir bu da şişkinlik gaz ve ishal gibi belirtilere neden olabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası aşırı yağlı gıdalardan kaçınmak bol lifli yiyecekler yemek ayrıca bir anda çok fazla değil sık sık az az yemek gerekir. 

AMELİYAT SONRASI İZ KALIR MI? Ameliyat kapalı yöntemle yapıldığı için 3-4 adet 5mm kesi yapılacağından ve kesiler estetik suturlerle kapatılacağından kişiden kişiye değişmekle birlikle çok az bir iz kalmaktadır. 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Op. Dr. Serkan Tüğen

"Yeni bir karar, yeni bir hayat"

İletişim Bilgileri

Bostanlı Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi No:103 Kat:1 D:1 Karşıyaka/İzmir

Telefon: 0232 450 01 11
GSM: 0545 450 11 90
E-Posta: bilgi@opdrserkantugen.com