Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi)

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi)
Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi)

Tüp mide ameliyatı; 40 ile 60 dakika süren, midenin %75-80'inin çıkarılarak tüp şekline getirildiği bir operasyondur. Bu ameliyat, genel anestezi altında laparoskopik (kapalı) yöntemle uygulanır. Karın boşluğunda 4-5 adet 0,5 cm ve 1 cm'lik delikler vasıtası ile gerçekleştirilir. Midenin büyük bir kısmı alındığı için mide hacmi küçülür. Daha az miktardaki besinle doygunluk hissi oluşur.

Tüm Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Farklı nedenlerle kilo alan; spor yapmasına ve sağlıklı beslenmesine rağmen kilo veremeyen; kilo verememesine bağlı olarak ciddi sağlık sorunlarına yakalanan bireyler için tüp mide ameliyatı yeni bir hayatın kapılarını aralamaktadır. Tüp mide ameliyatının yapılabilmesi için kişilerin öncesinde kilo vermeyi denemiş olmaları gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı öncesinde hastanın tüm sağlık kontrolleri detaylı bir şekilde yapılmalıdır.
Tüp mide ameliyatı için obezite hastalığı olan kişilerin;
Vücut kitle indeksi değerlerinin 40 ve üzerinde olması
Vücut kitle indeksi değerlerinin 35-39.9 arasında olup; yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, uyku apnesi gibi yandaş hastalıklarının bulunması şartı aranmaktadır.
Tüp mide ameliyatı 18-65 yaş arasındaki bireyler için önerilmektedir. Bu yaş aralığı uzmanların önerileri ile 13-70 yaş aralığına genişleyebilmektedir.

Kilo Verme Süreci Nasıl Olur?

1. Mide hacminin küçülmesine bağlı az miktarda besin ile kısa sürede doygunluk hissi oluşur.
2. İştah hormonu olarak bilinen ghrelinin salgılandığı midenin fundus bölgesinin çıkartılması sonucu iştah azalır.

Tüp mide ameliyatı sonrası, kilo verme özellikle ilk ayda olmak üzere ilk üç ay hızlıdır. Hastalarımız genellikle ilk ayda ameliyata giriş kilolarının %10' u kadar kilo vermektedirler. Üçüncü aydan sonra kilo verme hızı yavaşlamakla birlikte ikinci yıla kadar azalarak devam eder. Zayıflamaya başlayan hastalar psikolojik yönden de daha sağlıklı olurlar.

Kısa süre içinde; kısıtlı gündelik yaşam, kötü beslenme ve hareketsizlik döngüsü kırılır. Sağlıklı bir yaşam stili oluşturmak mümkün hale gelir.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları

Tüp mide ameliyatında sindirim sisteminin doğal yolunda bir değişiklik olmamaktadır. Midede, açlık hissini tetikleyen ghrelin hormonunun salgılandığı kısım çıkarıldığı için açlık hissi azalmaktadır. Tüp mide ameliyatı diğer mide küçültme ameliyatı çeşitlerinden daha kolay bir ameliyattır ve ameliyat süresi daha kısadır. Ayrıca diğer ameliyat çeşitlerine göre vitamin ve mineral eksikliği çok daha nadir görülmektedir.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Op. Dr. Serkan Tüğen

"Yeni bir karar, yeni bir hayat"

İletişim Bilgileri

Bostanlı Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi No:103 Kat:1 D:1 Karşıyaka/İzmir

Telefon: 0232 450 01 11
GSM: 0545 450 11 90
E-Posta: bilgi@opdrserkantugen.com