Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı
Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı

  Tüp mide ameliyatı midenin %75-80 inin çıkarılarak midenin bir tüp şekline getirilmesi ameliyatıdır. Bu ameliyat genel anestezi altında laparoskopik (kapalı) yöntemle uygulanır. Karın boşluğunda 4-5 adet  1cm ve 1,5 cmlik delikler vasıtası ile gerçekleştirilir. İşlem maximum 1 saat sürer. Midenin büyük bir kısmı alındığı için mide hacmi küçülür dolayısıyla daha az gıdayla doygunluk hissi oluşur. Ayrıca midenin çıkartılan kısmından salgılanan iştah hormonu (ghrelin) da olmayacağı için iştah azalır. Yiyecekler mide hacmi küçüldüğünden çok daha hızlı bir şekilde ince barsağa geçiş gösterir . Bu sayede daha erken tokluk hissi oluşur.

  Hastalarımız ilk ayda genel tespit edilmiş standartlara göre  giriş kilosunun %10 u olmak üzere ilk 1 yıl içinde fazla kilosunun çoğunu bu süreçde kaybederler. Tüp mide ameliyatından sonra kilo vermemek neredeyse imkansızdır. 

   Kapalı tüp mide ameliyatı iştahı şaşırtıcı derecede düşürür, yeme hızını ciddi ölçüde yavaşlatır. Sonuçta bir öğünde yenilebilen gıda miktarları büyük ölçüde azalır. Kolayca zayıflamaya başlayan hastaların psikolojisi hızla pozitife döner.

Kısa süre içinde kısıtlı gündelik yaşam, kötü beslenme ve hareketsizlik döngüsü kırılır. Sağlıklı bir yaşam stili oluşturmak mümkün hale gelir.

Ameliyat sonrası düzenli bir gündelik yaşamı olan, dengeli beslenen ve spor yapan hastalarda daha iyi sonuçlar alınır.

TÜP MİDE OPERASYONU  KARŞILIKLI DEĞERLENDİRME YAPTIKDAN VE NET KARAR DOKTORNUZ İLE OLUŞTURULDUKTAN SONRA SEÇİLEN OPERASYONA GÖRE ÖNCESİNDE TÜM HASTALARIMIZ DETAYLI BİR TAHLİL TETKİK SÜRECİ İLE DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR.
Kan tahlilleri: Kanınızda bulunan vitamin ve mineral değerlerinden yola çıkarak karaciğer, böbrek, pıhtılaşma sisteminiz gibi detaylar hakkında bilgi sağlanır.

Karın USG: Tüp mide ameliyatı öncesi testler arasında yer alan karın USG ile safra kesesi taşı ya da karaciğer yağlanması gibi iç organlarınıza bağlı risk faktörlerinin varlığı ve varsa dereceleri tespit edilmektedir.

Mide Endoskopi: Tüp mide ameliyatı öncesi yapılan testler ve görüntülemeler arasında yer alan endoskopi sayesinde yemek borusu ve midenin iç yüzü kamera aracılığıyla görüntülenir. Mide ile direkt ilişkili olan ameliyatınız için bir sorun görülmemesi oldukça önemlidir. Uygulama esnasında anestezi altında olduğunuz için rahat edebilirsiniz.

(DAHİLİYE)Endokrinolojik Testler: Özellikle diyabet hastaları için önem taşıyan hormon değerlendirmeleri, Cerrahi için hazır olup olmadığınızı belirlemenin yanında, eksojen adı verilen hormonal bir sorundan kaynaklı kilo alışı durumu olmadığından emin olmak için yapılması gereken bir testtir.

Kardiyak Değerlendirme: Ameliyata hazırlık için yine hayati önem taşıyan solunum ve dolaşım sistemlerinizin kontrolü iin EKO, EKG, akciğer filmi, solunum fonksiyon testi gibi tüp mide ameliyatı öncesi tahliller uygulanır.

Ve psikilojik değerlendirme ile diyetisyenimizin sonrası beslenme sürecine hazır olup olmadığı ile ilgili görüşmelerde tamamlandıktan sonra operasyon türü seçilir ve işlemler devam eder.

 

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş