Hemen Ara

Whatsapp Destek

Obezite ve Metobolik Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Serkan Tüğen

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası alıştığınız beslenme düzeni tamamen değişecektir. Beslenme düzeniniz hem ameliyat sonrası komplikasyon riskini azaltmak amaçlı hem de uzun vadede kalıcı ve sağlıklı bir alışkanlık kazanmanız için oldukça önemlidir. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme düzeniniz kısaca 4 aşamadan oluşmaktadır. 

1 - 4 Gün berrak sıvı dönemidir. Tüp mide ameliyatı sonrası hastanedeki günlerinizi kapsar. Yapılan testlerden sonra 5 -6 su bardağı kadar günlük sıvı tüketimine başlanmış olunur. Bu dönemde damardan sıvı da aldığınız için bu miktar yeterli gelir. Bu dönemde elma suyu gibi berrak sıvılarla yudum yudum küçük öğünler yapmaya başlarsınız.

5 - 15. Gün sıvı dönemidir. Tüketilen sıvılar yine elma suyu berraklığındadır. Tanecik, acı, baharat, tuz, şeker içermemelidir. Bu dönemde protein tozları, laktozsuz sütler, ayran, et ve tavuk suları gibi sıvılara başlanır. 10 gün kadar sürer. Bu dönemde kullandığınız protein tozları hem dokularınızın onarımında hem de kas kaybı yaşamamanızda etkendir. Bu nedenle kullanımı çok önemlidir.

15. gün -1 .ay dönemi püre dönemidir. Bu dönemde yumurta, peynir, çeşitli sebze ve meyve püreleri, kıvamlı ve blendrize edilmiş çorbalar, kıyma şeklinde haşlama ve blendirize edilmiş etlere başlanır. Püre döneminden itibaren sıvı tüketiminiz su dahil olmak üzere öğünlerden 30 dakika önce ve ya sonra yapılmalıdır.

1. Aydan sonra katı beslenme dönemidir. Katı besinlere kademeli olarak başlamış oluruz. Besinleri sindirim durumunuza göre ekleyerek ilerleriz ve 6. Ay sonuna kadar bütün besinleri listenize eklemiş oluruz.

Mide küçültme ameliyatı sonrası kesin başarı için bu kademeli beslenmeye uymalısınız. Hem komplikasyon riskini azaltmış olur hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olursunuz.  Uzun vadede ise kalıcı kilo vermenizi ve hayat boyu kilonuzu korumanızda yeni alışkanlıklar kazanmış olursunuz.

Sosyal Ağlarda Paylaş